Hainanský gibon (Nomascus sp. cf. nasutus hainanus)

17. března 2014 v 19:41 | Maty.tekk |  Nejvzácnější žvířata světa
Hainanský gibon obývající pralesy čínského ostrova Hainan je v současné době nejohroženějším druhem primáta na světě. Podle posledních zpráv žije posledních 15 - 19 jedinců v rezervaci Bawangling, která se nachází na západní části ostrova Hainan.
Na počátku padesátých let obývalo ostrov Hainan na jihu Číny více než 2000 jedinců tohoto druhu gibona. O třicet let později, bylo důsledkem odlesňování smazáno z mapy více než 650.000 hektarů pralesa, a zbyla pouze dvě místa, kde byli hainanští giboni ještě pozorováni - pohoří Futouling a Limuling. I vysoká míra pytláctví v těchto oblastech snižovala jejich šanci na přežití. V roce 1988 bylo nalezeno posledních 21 přeživších jedinců v rezervaci Bawangling.
Stav populace hainanského gibona je kritický, odhady hovoří o počtu okolo 15 jedinců, kteří v současnosti přežívají v národní rezervaci Bawangling. Gibony ohrožuje především destrukce a odlesňování původních pralesů (nelegální těžba a výstavba silnic). Destrukce pralesa je stále radikálnější a zanechává za sebou neplodnou půdu. Biotop gibonů je neustále narušován lidmi a každý potencionální útok pytláků může jejich malou populaci zcela zničit. 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama