Nosorožec jávský (Rhinoceros sondaicus)

15. března 2014 v 15:05 | Maty.tekk |  Nejvzácnější žvířata světa
Nosorožec jávský je jedním z nejvzácnějších velkých savců světa a současně nejvzácnějším nosorožcem. Podle odhadů přežívá na Jávě posledních padesát až šedesát jedinců, a ve Vietnamu dokonce méně než deset.V zoo byl tento druh naposledy chován před sto lety. Žije především v nížinných tropických deštných lesích, kde se živí listy a výhonky stromů a keřů, občas i různými plody. V minulosti se vyskytoval na daleko větším areálu především v nížinách podél řek, kde se živil i spásáním trávy. Má jen jeden krátký roh. U samců dorůstá maximálně 25 cm, u samic je menší nebo může zcela chybět. Váží 900 až 1700 kg, v kohoutku měří 1,5 až 1,7 m, délka těla je 2 až 4 m.Původní areál výskytu nosorožce jávského se kromě ostrovů Jávy, Sumatry a Bornea rozkládal i na asijské pevnině a zahrnoval přinejmenším Bangladéš, Laos, Kambodžu, Malajsii, Thajsko, Barmu a Vietnam. Dnes vytváří nosorožec jávský dva poddruhy:

Indonéská forma (Rhinoceros sondaicus sondaicus): pouhých 50 až 60 jedinců vytváří jedinou populaci na ostrově Jáva v rezervaci Ujong Kulong. Rezervace je dobře chráněná, takže podle některých zoologů je méně ohrožená než nosorožec sumaterský, který žije sice ve větším počtu jedinců, ale roztříštěně na více místech. Na druhé straně se však zdá, že přes veškerou ochranu zůstává počet jávských nosorožců posledních 15 let neměnný, tedy nezvyšuje se.

Vietnamská forma (Rhinoceros sondaicus annamiticus): na asijské pevnině byli nosorožci jávští (znovu) objeveni teprve počátkem 90. let 20. století. Počet zvířat je nejistý, v každém případě mimořádně nízký, odhady se pohybují v rozmezí 2 až 7. Bohužel se navíc objevují pochybnosti, zda mezi přežívajícími jedinci je vůbec dospělý samec. 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama