Rys iberský (Lynx pardinus)

16. března 2014 v 10:24 | Maty.tekk |  Nejvzácnější žvířata světa
Světový fond na ochranu přírody (World Wildlife Fund, WWF) varoval, že Rys iberský (pardálový, Lynx pardinus) by se mohl v brzké době stát první velkou kočkovitou šelmou, která vyhyne. Podle ochránců přírody v současné době nežije na celém světě více než stovka dospělých rysů. Ještě v roce 1960 se počet populace pohyboval kolem hranice tří tisíc a počátkem dvacátého století dokonce sto tisíc jedinců. Odborníci za příčinu dramatického úbytku označili nekontrolovaný odchyt, devastaci životního prostředí a vysokou úmrtnost způsobenou hustou dopravou.
Rys iberský je kriticky ohroženým druhem. Místem přirozeného výskytu rysa iberského je území Pyrenejského nebo též Iberského poloostrova (odtud jeho název). Podle současných prognóz se možná už do dvou let stanou evropané přímými svědky prvního vyhynutí kočkovité šelmy v moderní historii.
Smutná závěrečná kapitola historie Rysa iberského se začala psát v průběhu patnáctého století. V té době ještě obýval celou Evropu od Pyrenejí až po Kavkaz. Postupně byl ale téměř všude vyhuben a jeho posledním útočištěm se stalo několik malých izolovaných míst ve Španělsku a Portugalsku. Postoj člověka k tomuto zvířeti byl bohužel odjakživa velmi negativní. Do konce padesátých let dvacátého století vyplácela španělská vláda za každého zabitého rysa zvláštní prémii. V Portugalsku byl rys jako škodná vybíjen až do roku 1970.
Plošná přeměna křovinatých porostů v pšeničná pole a zakládání plantáží vzaly tomuto druhu v první polovině minulého století životní prostor. Souběžné vymírání králíka divokého, hlavního zdroje potravy rysa, situaci dále zhoršilo.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama