Červen 2016

Nejdelší ženské nohy - 132 cm

15. června 2016 v 9:44 | Maty.tekk |  Rekordy - ženy
Jmenuje se Světlana Pankrátová a pochází z Ruska. A podle Guinnessovy knihy rekordů má nejdelší ženské nohy. Není nejvyšší na světě, ale její nohy prostě nemají konkurenci. Jenom nohy měří 132 centimetrů, ale zbytek těla má docela normální proporce.Jak se od takto vysokých žen očekává, jako malá hrávala basketbal a díky její výšce byla tak dobrá, že se dostala i na univerzitu v Americe, kde hrála za profesionální vysokoškolský tým. V týmu zlomila několik rekordů, které doposud nikdo nepřekonal.Získat titul ženy s nejdelšíma nohama se podle svých slov snažila dlouhých šest let a nakonec se jí to podařilo. Nyní pracuje jako asistentka trenéra ženského basketbalového mužstva v americké Virginii. A určitě holkám ukazuje, kam až se to dá dopracovat, pokud se v pubertě pořádně vytáhnou do výšky


Nejdražší hračka - L´Oiseleur (Ptáčník) – 125 milionů Kč

15. června 2016 v 9:32 | Maty.tekk |  Technika
Jedná se o nejdražší panenku a zároveň nejdražší hračku na světě, i když podle její specifikace jde spíš o mimořádně unikátní umělecké dílo. Autorem této panenky je talentovaný francouzský výrobce hraček Christian Bailly, který vyrábí a sbírá jedinečné mechanické hračky, schopné pohybu bez jakéhokoliv vnějšího napájení - mechanickou panenku na zakázku si u něj nechal vyrobit například David Copperfield, Dustin Hoffman nebo Steven Spielberg.

Tento model je jednoznačným vrcholem jeho tvorby. Tvoří jej neuvěřitelných 2340 naleštěných ocelových součástek a výroba zabrala celkem více než 15,000 hodin. Díky systému ozubených koleček je L´Oiseleur schopen hrát na svou flétnu bez nutnosti baterií, nebo motorku. Jeho oděv tvoří renesanční honosné šaty, protkané pravým zlatem a perlami.Nejdelší kočka - 123,2 cm

14. června 2016 v 19:54 | Maty.tekk |  Svět zvířat
Pětiletý kocour Stewie z města Reno v americkém státě Nevada prolomil dosavadní rekord zaznamenaný v Guinnessově knize rekordů. Se svými 123,2 centimetry se stal oficiálně nejdelší domácí kočkou světa.


Nejvyšší muž světa - 272 cm

7. června 2016 v 11:33 | Maty.tekk |  Rekordy - muži
Na infekci, která se mu do těla dostala z obyčejného puchýře na pravé noze, zemřel před 75 lety, 15. července 1940, Robert Wadlow, který je dodnes považován ze nejvyššího člověka všech dob. Když se v únoru 1918 narodil, byl přitom obyčejné, ani ne čtyřkilové dítě. Raketově růst začal až ve čtyřech letech a jako desetiletý už měřil dva metry. Když v pouhých 22 letech zemřel, měřil 272 centimetrů, vážil 200 kilogramů a svého otce převyšoval o 92 centimetrů.Vždy slušný a zdvořilý Wadlow, který si vysloužil přezdívku "obr-gentleman", patřil ve své době k nejpopulárnějším amerických celebritám. Například v roce 1936 absolvoval po USA turné s jedním cirkusem, o dva roky později propagoval boty firmy Interco. Za to od ní dostal zadarmo boty šité na míru, které (jeho chodidlo měřilo 47 cm) velmi obtížně sháněl a za které tehdy platil 100 dolarů. Jeho unikátní výšku připisovali odborníci zejména nadměrné úrovni růstových hormonů.


Nejdéle žijící člověk - 122 let 5 měsíců a 14 dní

7. června 2016 v 11:25 | Maty.tekk |  Rekordy - ženy
Jeanne Louise Calment přechýleně Calmentová (21. února 1875 Arles, Francie - 4. srpna 1997) je považovaná za nejdéle žijího člověka, jehož věk byl spolehlivě ověřen. Dožila se 122 let, 5 měsíců a 14 dní. Je jediným člověkem historie, který se prokazatelně dožil více než 120 let.Vyrůstala a většinu života prožila v Arles. Její otec, který pracoval jako stavitel lodí, se dožil téměř sta let, matka 86 let. V roce 1888 jako třináctiletá se setkala s Vincentem van Goghem, který navštívil obchod jejího strýce.V roce 1896 se provdala za Fernanda Nicolase Calmenta, vlastního druhého bratrance. Ten byl poměrně zámožný, což umožnilo Jeanne Calmentové vést klidný život: nikdy nebyla nucena pracovat kvůli výdělku a mohla se věnovat zálibám jako tenis, cyklistika, plavání, opera či hra na piano. Jejich jediná dcera zemřela ve věku 35 let na zápal plic a Jeanne Calmentová posléze sama vychovávala svého vnuka. Svého manžela přežila o 55 let, vnuka o 34 let.V roce 1965, kdy jí bylo 90 let a byla již bez dědiců, uzavřela kupní smlouvu na prodej svého domu, když kupujícím se stal 47letý právník André-François Raffray, který se zavázal ponechat jí tam bydlet do konce života a vyplácet jí až do její smrti každý měsíc částku 2 500 franků. Raffray zemřel v roce 1995 v 77 letech na rakovinu, v platbách pokračovala jeho manželka. Celkem Calmentové vyplatili více než dvojnásobek hodnoty jejího domu.Ve svém domě žila sama do 110 let. Poté co způsobila v důsledku zhoršeného zraku v kuchyni při vaření malý požár, se přestěhovala do domova se zajištěnou pečovatelskou službou.Známou se stala v roce 1988, kdy se při příležitosti sta let od návštěvy Vincenta van Gogha v Arles setkala s novináři a promluvila o setkání se slavným malířem. Byla pravděpodobně posledním žijícím člověkem, který se s ním setkal. V roce 1990 si krátce zahrála sama sebe ve filmu Vincent a já (název ve francouzském originále Vincent et moi) a stala se tak ve věku 114 let nejstarším hercem, který se kdy objevil před filmovými kamerami. Dokumentární film o jejím životě byl natočen při příležitosti 120. narozenin.Ve věku 114 let a 11 měsíců si po pádu zlomila stehenní kost a byla nucena podstoupit operaci. Po ní se pohybovala na kolečkovém křesle. 21. února 1997, kdy se dožila 122 let, bylo oznámeno, že se nebude dále prezentovat na veřejnosti z důvodu zhoršeného zdravotního stavu. Zemřela 4. srpna téhož roku.Žila do vysokého věku aktivně, pěstovala šerm a do sta let jezdila na kole. Používala hodně olivového oleje jak do pokrmů, tak i na potírání kůže. Pila portské víno, jedla hodně čokolády (údajně až jeden kilogram týdně) a nevyhýbala se ani cigaretám. Kouřila do svých 117 let, ale nikdy ne víc než 2 cigarety denně.


Nejmenší člověk na světě - 54,6 cm

7. června 2016 v 11:15 | Maty.tekk |  Rekordy - muži
Dvaasedmdesátiletý Nepálec celý život bojoval se svou výškou, nikdy totiž nepřesáhl velikost novorozence. Jeho 54,6 centimetru mu ale nyní vyneslo nejen titul nejmenšího žijícího muže světa, ale i nejmenšího dospělého člověka všech dob.Maličký Nepálec strávil celých 72 let v zapadlé horské vesničce Rhimkholi, asi 400 kilometrů od hlavního města Káthmándú. Na živobytí si vydělával tkaním tradičních nepálských oděvů a spoléhal se na podporu jednoho ze svých pěti bratrů. Nikdy nenavštívil lékaře, takže mu ani nebyla stanovena žádná diagnóza.Možná by se o něm svět nikdy nedozvěděl, kdyby se ve vesnici neobjevil dodavatel dřeva, který Dangiho nevzdělané rodině pověděl o případném rekordu. Na Dangiho pozvání pak do Káthmándú z Londýna přiletěl šéfredaktor Guinnessovy knihy rekordů Craig Glenday, který na místní klinice provedl oficiální měření.Dangi sesadil z trůnu nejmenšího muže 18letého Junreye Balawinga z Filipín, který se s výškou 59,9 centimetru zapsal do Guinnessovy knihy rekordů teprve v červnu 2011. A nejen to, Dangi se dokonce stal nejmenším dospělým člověkem, jehož velikost kdy byla oficiálně ověřena


Nejmenší žena na světě - 62,8 cm

6. června 2016 v 11:02 | Maty.tekk |  Rekordy - ženy
Jyoti Amge je osmnáctiletá mladá dáma z Indie, která svým vzhledem připomíná panenku. Ve skutečnosti je to silná žena, která se poprala s těžkým osudem a neztratila přitom sebedůvěru! Když jí byly tři roky, rodičům začalo být divné, že se svým vzrůstem zdaleka nerovná vrstevníkům. Vzali ji proto k lékaři, kde diagnostikovali achondroplazii, což způsobuje útlum růstu. Jyoti teď měří pouhých 62,8 cm. Díky své výšce se zapsala do Guinessovi knihy rekordů a je oficiálně nejmenší ženou světa.


Největší bicepsy - obvod 79 cm

6. června 2016 v 10:51 | Maty.tekk |  Rekordy - muži
Čtyřiadvacetiletý svalovec Moustafa Ismail byl zapsán do Guinessovy knihy rekordů jako majitel těch největších bicepsů na světě. Jeho přebujelé bicepsy mají obvod neuvěřitelných 79 centimetrů. Lidé často Ismaila srovnávají s Pepkem námořníkem, ale on se tomuto srovnání brání. Narozdíl od kreslené postavičky totiž špenát nesnáší.


Nejužší pas - 38 cm

6. června 2016 v 10:47 | Maty.tekk |  Rekordy - ženy
Osmatřicet centimetrů je pro představu obvod CD disku. A přesně tolik má v pase Američanka Cathie Jung z Connecticutu, která je oficiálně potvrzenou osobou s nejužším pasem na světě. Její v jednom kuse korzetem stahovaný pas je uveden jako rekord v Guinnessově knize.


Největší žvýkačková bublina - 50 cm

6. června 2016 v 10:38 | Maty.tekk |  Rekordy - muži
Chad Fell ze Spojených států dokázal nafouknout žvýkačku do velikosti 50 centimetrů. Světový rekord je k dnešnímu dni stále v jeho režii, ale je na čase to změnit. Rozhodli jsme zakoupit velké množství balení žvýkaček. Chade, třes se!