Fobie

Coulrofobie

31. května 2016 v 20:39 | Maty.tekk

Lepidopterofobie

31. května 2016 v 20:22 | Maty.tekk
Nemůžete svého manžela vzít na piknik, protože ho vždy zachvátí panika kvůli motýlům? Bohužel se jedná asi o lepidopterofobii. Ale nic si z toho nedělejte. Dokonce i Nicol Kidman či Tom Cruise nesnáší krásně barevná křídla motýlů. Když se kolem nich mihnou, dokážou předvést pestrou škálu svých hlasivek. Tady nás jen napadá, jak se ti dva asi kdysi seznámili. Pověstná sbírka motýlů v tom zjevně roli nesehrála.

Cathisofobie

31. května 2016 v 20:10 | Maty.tekk
Lékaři potvrzují, že touto poruchou trpí hlavně ti, co měli nepříjemné zkušenosti s hemeroidy. Ale také se najdou pacienti, u kterých tuto paniku vyvolalo domácí násilí a bolestivé modřiny. Když tito lidé musí delší dobu sedět, začnou se silně potit, těžce a krátce dýchají a jejich tělo prochází obrovskou úzkostí.

Pentherafobie

31. května 2016 v 20:09 | Maty.tekk
Jsme si jistí, že většina ženatých mužů nejednou trpěla podobnou fobií, ale opravdu tato nemoc existuje. V USA jsou speciální kurzy, které pomáhají se obav z vlastní tchyně zbavit. S touto chorobou souvisí i novercaphobia, což je strach z nevlastní matky.

Pediofobie

31. května 2016 v 20:06 | Maty.tekk
Teď jste si jistě představili šílené panenky z hororů. Tento strach ale zahrnuje všechny "uměle vytvořené bytosti", spadají sem roboti, postavičky, figuríny i panenky. A s takovou chorobou se velmi těžko chodí nakupovat. Každá výloha má alespoň jednu figurínu.

Somnifobie

31. května 2016 v 20:01 | Maty.tekk
Na rozdíl od nespavosti, hypnofobici se skutečně bojí usnout. Mnoho z nich věří, že se nikdy neprobudí nebo zemřou ve spánku. Ostatní se bojí ztráty kontroly během spánku nebo opakujících nočních mur. Nejenom mnoho nemocných se bojí ztráty času, který uplyne, když spí. Tato fobie je způsobená kombinací traumatu a dědičných sklonů. Projevy těchto a podobných fobií se obvykle projevují podobně jako záchvat úzkosti.

Omphalofobie

31. května 2016 v 20:00 | Maty.tekk
Této fobii je velmi těžké uvěřit. Nemocní se v podstatě bojí svých vlastních těl! Mnozí z nich si spojují pupík s dělohou a pupeční šňůrou a neuvěřitelně je odpuzuje jeho vzhled až do bodu, kdy nemohou vidět ani se dotknout nejen svého pupíku, ale i jiných lidí. Zatímco tato fobie nevyvolávají příznaky záchvatu úzkosti, nemocní se cítí znechuceně nebo vystrašeně v přítomnosti pupíků. Nemocní trpící nejvážnější formou se bojí, že se jejich vnitřnosti vyvalí z jejich pupíků.

Ommatofobie

31. května 2016 v 19:57 | Maty.tekk
Toto je považováno za společenskou fobii, protože zahrnuje společenské situace. Obvykle vzniká v traumatických situacích, kde je oko zraněno. Někdy stačí shlédnutí kresleného filmu, kde oči vylézají z důlků. V mnoha případech je toto velmi zničující fobie, protože v mnoha zemích, je považováno za neslušné neudržovat oční kontakt.

Hippopotomonstrosesquippedaliofobie

31. května 2016 v 19:56 | Maty.tekk
Je ironické, že nejdelší slovo v seznamu fobií je strach z dlouhých slov. Je těžké poznat, jak se tato fobie projevuje nebo jak ji lze diagnostikovat. Avšak skutečně existuje! Rozsah nemoci se velmi liší, v některých případech se nemocný bojí pouze extrémně dlouhých slov jako nejnezdevětadevadesáteroznásobovávatelnějšími, zatímco ostatní jsou vyděšení normální délkou slov. Oba typy mohou velmi zkomplikovat život.

Belonefobie

31. května 2016 v 15:51 | Maty.tekk
Tato fobie se nevztahuje na strach z mravenčení, když vaše noha "usne" a odkrví se, ale na strach z ostrých nástrojů jako nože, jehly, vidličky a prostě vše, co vás může pořezat. Je možné se této fobii do určité míry vyhnout, avšak úzkost se může velmi zvýšit, jestliže nemocný potřebuje lékařskou pomoc, protože strach z jehel mu neumožní zůstat klidným a spolupracovat. Avšak jestliže lékaři se předem dozví o této fobii, mohou s ní počítat a vše usnadnit.

Peladofobie

31. května 2016 v 15:45 | Maty.tekk
Podobně jako strach z vousů nebo papeže je tato fobie často spojena s traumatickou událostí, ve které byla plešatá osoba přítomna nebo jim nějak plešatá osoba připomíná, jak se tehdy cítili. Léčení této fobie je kombinace léků a poradenství, což je podobné u většiny fobií.

Numerofobie

31. května 2016 v 15:43 | Maty.tekk
Numerofobie je iracionální strach z numerických a matematických věcí. Někteří nemocní se bojí určitých čísel jako 13 nebo 666, které si spojují se špatným štěstím nebo jsou často zakotveny v náboženských nebo kulturních pověrách. A protože čísla jsou všude a tedy nemůžete se jim vyhnout, nemocní se často stáhnou ze společnosti. Pro děti, které touto fobií trpí, je období školy velmi bolestivá a složitá zkušenost.

Pogonofobie

31. května 2016 v 15:11 | Maty.tekk
I když tento strach původně vychází z děsivých vousatých postav z knih, nemocní se pravděpodobně nejvíce bojí o Vánocích. Kdo věděl, že Santa je tak strašidelný? Slovo pogonofobie se používá od 19. století k popsání tohoto typu strachu. Někteří nemocní si spojují drsný vousatý vzhled s nedostatkem osobní hygieny a mohou tyto pocity spojit s mírnou formou OCD (obsedantně kompulzivní porucha), což je projeví jako strach z vousů a obličejových chlupů.

Papafobie

31. května 2016 v 15:09 | Maty.tekk
Papafobie, strach z věcí spojených s papežem, je jedna z nejvzácnějších typů fobií. Je obecně způsobena traumatem, které je nějakým způsobem spojené s papežstvím nebo Vatikánem, avšak tato fobie nemá jasný logický základ. Má podobné příznaky jako většina ostatních fobií - pocení, dušnost, závrať a nevolnost.

Alliumfobie

25. května 2016 v 18:51 | Maty.tekk
Nejen upíři neradi česnek. Existují lidi, kteří mají panickou hrůzu z čehokoliv, co jen trochu zavání touto aromatickou zeleninou. Podobně to obvykle mají také s cibulí.

Anatidaefobia

25. května 2016 v 18:49 | Maty.tekk
Ten, kdo jí trpí, se strachuje, že bude pronásledován kachnou. Strach je zřejmě přežitkem z dob dávno minulých, kdy byly kachny daleko větší a nebezpečnější.

Ekleziofobie

19. května 2016 v 12:03 | Maty.tekk
Ekleziofobie (v angličtině ecclesiophobia v němčině Ecclesiophobie nebo Ekklesiophobie, francouzsky a španělsky (cclesiofobia) je chorobný strach (fobie) z kostelů či jiných sakrálních staveb. Projevy jsou obdobné jako u ostatních fóbií. Patří mezi tzv. specifické (izolované) fóbie.

Eisotrofobie

19. května 2016 v 11:35 | Maty.tekk
Eisotrofobie (anglicky eisotrophobia) - označujeme tak strach z vlastního obrazu v zrcadle. Postižení si toto onemocnění plně uvědomují a mají především strach podívat se do zrcadla na vlastní obraz.

Ichtyofobie

19. května 2016 v 11:23 | Maty.tekk
Ichtys znamená řecky ryba, a tak uvedený výraz označuje chorobný strach z ryb.


Alektorofobie

19. května 2016 v 11:20 | Maty.tekk
Označení chorobného strachu ze slepic či kuřat vzniklo z řeckého výrazu pro kohouta - alektor. Tato fobie se vztahuje nejen k živým či mrtvým jedincům, nýbrž i ke slepičím vejcím.

Ostrakonofobie

19. května 2016 v 11:12 | Maty.tekk
Pojmenování strachu z korýšů vzniklo na základě řeckého slova ostrakon, což znamená střepinu či tabulku, na niž se psalo; zoologicky pak jde o pevnou hmotu tvořící žebra korýšů.

Orniotofobie

19. května 2016 v 11:09 | Maty.tekk
Chorobný strach z ptáků. Řecký výraz pro ptáka je ornis, odtud tedy pochází název této fobie.

Pteronofobie

19. května 2016 v 11:07 | Maty.tekk
Chorobný strach z peří či spíše polechtání pírkem. Název této fobie je odvozen z řeckého slova pteron, křídlo.

Galeofobie

19. května 2016 v 11:05 | Maty.tekk
Strach z mořských ryb, zejména žraloků. Tato fobie nabyla globálních rozměrů po roce 1975, kdy měl premiéru film Čelisti. Řecké slovo galeotes označuje mořskou rybu.

Nyktofobie

19. května 2016 v 10:59 | Maty.tekk
Nyktofobie je chorobný strach ze tmy. Nejde o běžný strach ze tmy, kdy se tělo přirozeně cítí v nebezpečí, protože jeho hlavní smysl, zrak a s ním spojená obrana spočívající v tom, že ví o nepříteli, je neutralizován. Jde o takový strach ze tmy, kdy člověk nemůže jít v noci spát, v extrémních případech dostane hysterický záchvat když třeba večer dojde k výpadku proudu. V takovém případě je potřeba vyhledat odborníka a začít s léčbou. Většinou jde však o stav, kdy se postižený bojí jít v noci na neosvětlená místa. Pro tyto případy se na dětských táborech pořádají "noční bojovky", kdy se dítě naučí tento strach překonat.

 
 

Reklama