Svět zvířat

Nejmenší kůň - 43 cm

11. ledna 2017 v 20:06 | Maty.tekk
Jmenuje se Thumbelina a narodila se 1. května 2001 chovatelům miniaturních koní Paulovi a Kay Goesslingovým v St. Louis, Missouri. Svou velikostí si tato klisnička vysloužila titul nejmenšího koně světa. Měří pouze 43 centimetrů a váží okolo 26 kilogramů. Ocenění nejmenšího koně světa jí bylo uděleno Guinessovým světem rekordů.

Nejmenší savec - 3 cm

11. ledna 2017 v 12:04 | Maty.tekk
Na světě existuje kolem 5500 zdokumentovaných druhů savců zařazených do 1200 rodů, 152 čeledí a až 46 řádů. Savci (Mammalia) jsou třída obratlovců, která v současné době osídluje téměř celý svět. Jejich hlavním spojovacím znakem je výživa mláďat kojením. Dalším společným znakem celé skupiny je srst vyjma řádů kytovci, luskouni a sirény; mláďata jmenovaných jsou však také osrstěná a všichni savci jsou teplokrevní.Tím nejmenším savcem na světě je netopýr, přesněji Netopýrek thajský (latinsky Craseonycteris thonglongyai), který je dlouhý asi 2-3 cm a rozpětí křídel přibližně 13 cm. Zřídka dosahuje váhy vyšší než 2 gramy. Díky jeho malé velikosti se mu často přezdívá "čmeláčí netopýr". Jeho nos se podobá prasečímu rypáku, nemá ocásek a má velké uši s nápadnými záklopkami zvukovodu.Netopýrek thajský žije pouze v thajském Národním parku Sai Yok a v jeho blízkosti na území sousední Barmy. Podobně jako mnohé jiné druhy netopýrů používá při lovu hmyzu echolokátor. V poměru ke své velikosti má dlouhá křídla a díky tomu se dokáže vznášet na místě a lovit kořist na listech stromů. Netopýrci odpočívají v teplých horních částech vápencových jeskyní, které mají vysoký strop. Taková místa jim poskytují dobrou ochranu a netopýrci neztrácejí tělesné teplo, což je pro tak drobná teplokrevná zvířata velmi důležité.

Největší brouk - na délku 22 cm

11. července 2016 v 18:40 | Maty.tekk
Pochází z Jižní Ameriky, přesněji Amazonie, kde je vázán na původní deštné pralesy a nikde jinde se ve volné přírodě nevyskytuje. Už samotný název ho předurčuje k prvenství ve velikosti, Titán obrovský (latinsky Titanus giganteus). Titán obrovský je brouk z čeledi tesaříkovitých a může dorůst až do délky 22 cm a jeho největší doložená váha činila 65 gramů.
Titán obrovský se objevuje pouze počátkem období dešťů a dospělý brouk je aktivní hlavně v noci. Ikdyž má Titán obrovský křídla, zřejmě s nimi může jen plachtit směrem dolů, díky své větší váze. Do vyšších výšek musí vylézt. Samečci se dobře loví světlem, které je přitahuje. Na samiččky to však nefunguje a i proto je jejich odchyt vtácnější.
Druh byl poprvé popsán v roce 1771 Carlem Linné, který čerpal pouze z kresby z d'Aubentonova díla z roku 1765. Jeho pozůstatky se ztratily a brouk upadl téměř v zapomění. V roce 1910 byl znovu objeven v rybím taludku německým lovcem orchidejí Wörnerem. První živý jedinec se do rukou entomologů dostal údajně až v roce 1958.

Nejjedovatější had - zabije člověka do 40 s

11. července 2016 v 18:36 | Maty.tekk
Žije v Austrálii, která je kontinentem s největším výskytem jedovatých druhů hadů na světě a řídce také v obydlených oblastech jihozápadního Queenslandu. Dobrou zprávou je, že smrtelný útok na člověka není znám.
Index jedovatosti LD50s je 0,025mg/kg a jed z jeho uštknutí by dokázal zabít 100 lidí nebo 250 tisíc myší. Je to Taipan menší (Inland Taipan), jehož uštknutí by mohlo zabít člověka už za 40 sekund.
Taipan menší byl poprvé popsán Frederickem McCoyem v roce 1879, dále pak Williamem Johnem Macleayem v roce 1882, ale na dalších 90 let se ztratil z dohledu a stal se záhadou. Znovu byl objeven až v roce 1972. Přesto, že si Taipan nese druhé jméno "menší", rozhodně to žádný drobeček není. Průměrně měří 1,8 metru a může dosáhnout až 2,5 metru. Jeho zuby jsou 3-6 mm dlouhé.

Nejdéle žijící živočich - 193 let

11. července 2016 v 18:30 | Maty.tekk
Nejdéle žijícími suchozemskými tvory jsou želvy obrovské. Jedna želva na ostrově Tonga se údajně dožila 193 let. V roce 1918 uhynula na Mauriciu želva, které bylo prokazatelně 152 let.

Nejdelší kočka - 123,2 cm

14. června 2016 v 19:54 | Maty.tekk
Pětiletý kocour Stewie z města Reno v americkém státě Nevada prolomil dosavadní rekord zaznamenaný v Guinnessově knize rekordů. Se svými 123,2 centimetry se stal oficiálně nejdelší domácí kočkou světa.

Nejrychlejíší zvíře (na souši) - 120 km/h

6. června 2016 v 10:19 | Maty.tekk
Gepard patří mezi kočkovité šelmy. Je nejrychlejším suchozemským živočichem na světě, na krátké vzdálenosti (500 m) dosahuje rychlosti 112-120 km/h. Z nuly na 100 km/h zrychlí za tři sekundy. Na rozdíl od ostatních kočkovitých šelem nemá úplně zatažitelné drápy, takže nemůže vertikálně šplhat po stromech. Může vyskočit jen na snadno dosažitelné větve. Na druhou stranu mu drápy umožňují lepší přilnavost k terénu ve vysokých rychlostech.

Nejpomalejší savec - 0,16 km/h

6. června 2016 v 10:11 | Maty.tekk
Zástupci rodiny lenochodů tříprstých, kteří žijí v Jižní Americe, se pohybují rychlostí 0,16 km/hod, tedy skutečně extrémně pomalu, a také to je pro ně nanejvýš únavné. V korunách stromů (jejich pravém životním prostředí) jsou však tato zvířata o něco pohyblivější, zde dosahují rychlosti asi 0,27 km/hod.

Nejstarší pes - 182 let (26 let)

18. března 2014 v 7:18 | Maty.tekk
Nedávno jsme vás informovali o fence Chanel, 21leté kříženkyni jezevčíka, která oficiálně držela rekord ve dlouhověkosti mezi čtyřnohými mazlíčky. Krátce poté však o tento rekord zažádala panička psa Maxe žijícího v americké Lousianě. Tomu je podle všech informací 26 let, tedy 182 let pokud věk přepočítáme na psí roky. Nyní již čeká Max jen na potvrzení ze strany Guinessovy knih rekordů, která musí jeho extrémní věk uznat na základě oficiálních dokumentů.Psí věk se přepočítává velmi jednoduše, prožité roky se násobí sedmi. Po 26 lidských letech by tak mělo být teriérovi Maxovi 182 let psích. Narodil by se tedy v roce 1827. Na něco takového však nebere jeho panička ohledy a jasně tvrdí, že nemá důvod šedého psíka rozmazlovat."Nikdy jsem ho příliš nepiplala. Dostává normální psí žrádlo a sem tam nějaký ten pamlsek za odměnu. Jídlo od našeho stolu nedostává. Až 26. narozeniny se staly důvodem k oslavě a drobnému rozmazlování," uvedla majitelka psa Janelle Derouenová.Max má od veterináře potvrzení svého narození, které bylo odesláno do sídla Guinessovy knihy rekordů proto, aby mohl být rekordní věk potvrzen. Janelle koupila Maxe od místního prodavače cukrové třtiny v roce 1983. Teriér navštěvuje od narození veterinární kliniku Robichaux a má stále stejného veterináře, který se o něj stará. Existuje tak oficiální zápis o jeho narození v roce 1983, což by z něj dělalo nejstaršího psa na světě. Na potvrzení ze strany nejznámější knihy rekordů se zatím stále čeká.Doposud se mělo za to, že je rekordmankou jezevčice Chane, která oslavila 21. narozeniny v květnu. Ta je ovšem doslova prolezlá chorobami. Špatně vidí, nedoslýchá a má obtíže i s chozením. Max je proti ní poměrně v pořádku. Trápí ho zatím pouze artritida.A jaké je kouzlo psíka, který sahá po světovém rekordu? Je velmi, ale opravdu velmi líný. Rád leží, relaxuje, polehává, spí a snaží se udržet si svůj život co nejméně náročný."S dětmi si vždy hrál jen chvíli, když ho už obtěžovali hrami déle, než uznal za vhodné, jednoduše odešel. Nemá ani žádné hračky, má jen kus provazu a pískací balónek," uvedla Maxova panička Janelle.Nejpomalejší srdeční tep u savce - 8x za minutu

16. března 2014 v 11:40 | Maty.tekk
Plejtvák obrovský má patrně nejpomalejší tep ze všech savců, jeho srdce udeří pouze 8x za minutu. Je také největším žíjícím živočichem světa (hmotnost až 180 tun a může měřit až 33,5 metru). Patří mezi ohrožené druhy. Během prvních 40 let 20. století byl téměř vyhuben, ale díky zákazu lovu v roce 1966 se mu podařilo přežít a dnešní populace plejtváků podle odhadů tvoří 5 000 až 12 000 jedinců.Při narození váží mládě 1 350 kg. Mládě pije kolem 400 litrů mléka denně a přibírá na váze 90 kg za den.


Největší pes - v kohoutku 109 cm

15. března 2014 v 14:23 | Maty.tekk
Anglická doga jménem Giant George měřila v kohoutku 109 centimetrů a vážila 111 kilogramů. Zvíře se nedožilo ani osmých narozenin.George měl své prvenství oficiálně posvěcené. V Guinessově knize rekordů byl od roku 2010 veden jako největší pes, který kdy žil.Obří George, který - když se postavil na zadní nohy - měřil více než dva metry dvacet centimetrů, neměl vlastní boudu, ale žil v bytě svého majitele Dava Nassera, kde měl i svou postel.

Nejdražší pes na světě - 27 milionů korun

10. března 2014 v 10:23 | Maty.tekk
Štěně tibetské dogy se stalo nejdražším psem na světě.Nejmenovaný uhlobaron si štěně koupil za 10 milionů jüanů, což je v přepočtu téměř 27 milionu korun.To se ale od ohromného červeného štěněte jménem Hong Dong (Velké šplouchnutí) čekat nedá. Jen jeho strava přijde majitele pěkně draho.Jedenáctiměsíční štěně už váží úctyhodných 80 kilo a každý den spořádá několik misek kuřecího a hovězího masa. Šlechtitel také doporučuje přidávat mu do žrádla olej z tresčích jater a syrové kosti, aby se mu správně vyvíjely kosti a zuby."Je to dokonalý exemplář. Má skvělé geny a bude to dobrý chovný pes. Ale musím přiznat, že když jsem před deseti lety s tímto podnikáním začínal, nikdy bych si nepomyslel, že nějakého psa prodám za tolik peněz," říká původní majitel psa Lu Liang.Tibetské dogy, také známé jako tibetští mastifové, byly tradičně užívány jako ovčáčtí a hlídací psi. Jsou známé svou silou a občas i výbušnou povahou. Vždy to byla drahá zvířata, částečně i proto, že v Číně jsou považována za posvátná.

Nejdelší živočich - 55 metrů

9. března 2014 v 11:43 | Maty.tekk
Nejdelší živočichem na světě je poměrně málo známá pásmovka velká ( Lineus longissimus), což je prvoústá pásnice, která se nachází v mělkých vodách Severního moře.Nejdelší změřený exemplář byl nalezen v roce 1864 ve Skotsku. Měřil neuvěřitelných 55 metrů. Na šířku ovšem tito živočichové měří přibližně 1 centrimetr.Jejich tělo obsahuje silné neurotoxiny, které slouží jako ochrana před predátory.

 
 

Reklama